Menu

Інтерв’ю з “Комполою”: хочемо, щоб для шкіл стало буденною справою викидати відходи у компост

♦ Розкажіть про ваше навчання у школі, які предмети вам найбільше подобаються?

Нікіта:  Мої улюблені предмети це англійська, адже зараз з цим уроком в мене стало все дуже добре, почав успішно навчатись. Також це плавання, математика і зарубіжна література.

Софія-Христина: Це математика, я ще ходжу на танці, шахмати.

♦ Як у вас з’явилась ідея проекту?

Нікіта: Одного разу ми з мамою під час прогулянки почали говорити про сміття і про те, як люди його викидають. У нас біля дому є пустир, який можна перетворити у парк і ми думали, як землю туди закинути. Якби всі компостували – цей пісок перетворився б у землю. Ми говорили про те, що було б добре, якби усі компостували свої органічні відходи, проте для реалізація такої ідеї складна і тому вирішили, що поки що можна спробувати ідею з компостером у школі. Потім, коли вже я поговорив з Сонею, виявилось, що у неї є компостна яма на дачі і тоді вирішили, що треба робити удвох.

♦ Чому саме сфера екології?

Нікіта: У нас просто ситуація з екологією дуже погана. У нас про це менше дбають, тобто є люди які стараються щось робити, проте цього недостатньо, не так як в Америці чи Європі. Ми вирішили приєднатись до закордонних країн.

15181589_1370532336314886_2048897674155927075_n

А ви самі сортуєте сміття?

Софія-Христина: Ми відділяємо ті, що для компостера і інші відходи. Бо у селі немає куди здавати макулатуру до прикладу.

Нікіта: Ми зараз вдома теж почали окремо викидати органічні відходи.

♦ Як ваш проект сприйняли – ви спершу підійшли до вчительки географії, вона перша підтримала?

Ми спершу віддали проект директору, класному керівнику і вчительці географії. Нам директор сказала йти до вчительки географії, вона любить такі проекти, тому у неї був позитивний відгук. Однокласники сприйняли добре, з зацікавленням, зараз вони допомагають нам викидати відходи у компостер.

♦ Що ви відчули, коли за два дні зібрали необхідні кошти на проект?

Нікіта: Ми дуже зраділи. Я подумав, що хтось зламав сайт, бо таку суму за два дні просто нереально зібрати. А Соня хотіла повернути 600 гривень, бо вони були зайві.

15267598_1375541782480608_9164556882642939213_n

♦ Ви поставили компостер у школі у грудні. Які вже є результати?

Нікіта: Ми точно не знаємо, але вже є десь приблизно 300 літрів. Загалом у компостер поміщається 900, проте компост осідає. Відходи зі шкільної їдальні до компостера носимо ми з Сонею, інколи нам допомагають однокласники, але для того, щоб оцінити його вміст – треба дочекатись весни, адже черв’ячки можуть замерзнути зараз (якщо його відкрити). Наразі у компостері є шкільні відходи і з кафе, адже чоловік, який продав нам черв’яків сказав про те, що зараз не можна багато відходів викидати – треба дочекатись, поки черв’ячки розмножаться (за рік їх буде у 10 разів більше).

♦ Що сталось за цей період, відколи Ви зібрали необхідну суму?

Нікіта: Минулого тижня ми з мамою їздили у один ліцей, ми розповідали про наш компостер і вони розпитували нас. Також ми їздили у ліцей моєї мами і там теж розповідали класу про компостер.

До того ж цього чи наступного тижня привезуть компостер, я думаю наступного тижня ми будемо запускати два: 100-й ліцей і технічний (вони ще не отримали) – наразі ми з’їздили розповісти і далі ми поставимо там компостери. Щодо інших шкіл – зараз у Ірпені шукають школу, біля якої поставлять компостер, у планах є поширити цю ініціативу на всі школи міста.

16265325_1424690900899029_6336295422414635858_n

♦ Коли ви робити анкету для шкіл – скільки подалось?

Біля 10, до того ж у нас є запит від дитячого садочка.

♦ Які ваші плани на майбутнє?

Нікіта: Ми з нашим проектом подались на грант і виграли його – таким чином у 24 опорних школах будуть  встановлені компостери. Також ми плануємо зняти відеоінструкцію про те, як використовувати компостери для більшого поширення ідеї.

А коли з’явиться компост – ми будемо удобрювати дерева та алеї поруч та квіти біля школи.

Ми хочемо розростись на всю країну, хочемо зробити так, щоб ні в якої школи не було сумніву, що викидали органічні відходи у компостер це незвично чи небезпечно. Хочемо, щоб для наших українських шкіл це стало буденною справою.

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Related post

  TOP