Menu

Інтерв’ю з Ольгою Герасіною та Олесею Чайківською: ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ у гімназії ім. В’ячеслава Чорновола

Дві активні вчительки української мови і літератури гімназії м. Южне завжди прагнули урізноманітнити уроки. Використовували, наприклад, групову роботу.  І хоча діти працювали в групах, вчитель все одно мав досить авторитарну роль. Коли ж Ольга Герасіна та Олеся Чайківська потрапили в Одесу на програму “Про.Навички” і дізнались про змішане навчання, це дало їм можливість поєднати навчання дітей онлайн і офлайн, причому онлайн-робота є ще й груповою – і це ефективно працює.

Уроки у новому форматі

До змішаного навчання переважно вдаються вчителі природничих предметів, як фізика та хімія. А поєднання “комп’ютер і українська мова” сприймається як щось дивне.  На практиці ж виявляється, що не має значення, який це предмет. Важливо, яку інформацію вчитель доносить до учнів, як готується до уроку, як відпрацьовує на уроці, як діти це сприймають. Тобто головне – це мета, а засоби і матеріали знайдуться.

FB_IMG_1505635986972Застосовуючи метод “перевернутий клас”, завдання вчителя – знайти той цікавий і потрібний матеріал, який діти зможуть опанувати самотужки онлайн. Підручники вже не цікаві дітям. Вони надають перевагу відеоконтенту, бо там коротко представлена вся необхідна інформація в інтерактивній формі. Вони сприймають її на слух, візуально, найголовніше – окремо записується, діти можуть поставити на паузу і осмислити, ще раз передивитися.

Вчителі використовують ролики від EdEra, користуються матеріалами, які розробляють інші школи. Але учні прагнуть, щоб саме їхні вчителі були на відео. Вони навіть виявляють бажання самим знімати відеоролики для молодших школярів. На зустріч цьому дитячому бажанню пішло міське муніципальне телебачення м. Южне “Ми і Город”. Вони готові знімати відеоролики і надавати школі у використання – така благодійна підтримка розпочалася зі зйомки відеоролика для проекту “ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ”.

огОльга Герасіна: Можу сказати, як я це робила зі своїми дітьми. Я створила для них акаунти на платформі Classroom і туди надсилала їм для перегляду теоретичний матеріал – відео, тренажери, гугл-форми. Вони вдома відпрацьовували теорію, переглядали стільки разів, скільки їм потрібно, щоб засвоїти. Але бували такі випадки, коли вони приходили на урок і починали з групової роботи – опановували теоретичний матеріал на практичних заняттях.

 

очОлеся Чайківська: Робота в групах в нас різнорівнева – ми створюємо завдання для учнів з різним рівнем підготовки. Власне, ми хотіли, щоб підвищилася внутрішня мотивація учнів, щоб це була праця заради насолоди, а не заради оцінки. Конкуренції немає навіть між групами через те, що в кожної групи є своє завдання і свій продукт у фіналі. Немає такого, що ми готуємося однаково і з’ясовуємо, хто кращий.  Я як вчитель не виокремлюю, хто виступив краще і краще презентував свій продукт.

 

На програмі “Про.Навички” в Одесі вчителі розглядали різні питання, пов’язані із впровадженням змішаного навчання на уроках. Зокрема, як оцінювати роботу в групах. Питання суперечливе, і знадобилося не одне обговорення з колегами і з учнями, щоб прийняти просте і справедливе рішення – не  оцінювати групову роботу. Є роботи, які обов’язково оцінюються – самостійна, контрольна. Як мовники, вчителі оцінюють також перекази. А саме групову роботу не оцінюють.

FB_IMG_1505635994516
Гімназія досить давно працює за модульно-розвивальною системою. Ця система дає чимало різних можливостей. Наприклад, заняття  відбуваються модулями: одне зайняття — це 3 рази по 30 хвилин.  Змішане навчання добре лягає на таку організацію часу.

У методі “ротація за станціями” вчитель окремо працює з маленькою групкою оффлайн, віч-на-віч, бачить рівень дітей, може дати окремій дитині індивідуальну консультацію. У цей час друга група працює онлайн, третя група – працює творчо. Потім групи міняються, і таким чином кожному учневі приділяється увага. Натомість працюючи з усім класом, вчитель не завжди має можливість побачити рівень кожного учня, допомогти кожному опанувати тему. Крім того, один і той самий матеріал кожен учень пропрацьовує багато разів у різний спосіб, а на завершення справді засвоює його.

P70914-125556Групи учнів встигають відвідати декілька станцій — пограти в ігри онлайн чи офлайн, попрацювати з учителем, виконати творче завдання тощо. Для створення ігрового контенту вчителі часто користуються відомими платформами, як LearningApps чи Kahoot.

огОльга Герасіна: Oпановуючи тему біографії письменника, на одній зі станцій діти створювали асоціативні малюнки – mindmaps. Там не було жодного слова, але учні з легкістю за 15 хвилин за допомогою цих мап розповідали біографію письменника.

 

 

 

очОлеся Чайківська: Коли я проводжу з дітьми такі ігри, їм подобається і вони просять ще. Тоді я прошу їх повторити повністю тему, наприклад прислівників (яка вважається однією з найскладніших у морфології), щоб вони могли грати в ігри на її основі. Начебто граючись, діти повторюють дуже складний матеріал.

 

 

Складності у реалізації змішаного навчання теж трапляються. В першу чергу, треба прописувати цілі курси або принаймні декілька тем. Це колосальна підготовка до занять з боку вчителя. Друге – це необхідність опанувати комп’ютерні технології. І треба дуже постаратися так організувати роботу, щоб не домінувати в класі, а справді стати модератором і вести учнів. Це вимагає праці над собою, адже педагоги звикли роздавати завдання та розподіляти роботу, а тут треба стати другом і помічником. Зате на виході і діти, і вчитель отримують величезне задоволення, діти стають партнерами, роблять власні відкриття, працюють не заради оцінки, а за рахунок внутрішньої мотивації.

очОлеся Чайківська: Я помітила, що після таких занять діти почувають себе набагато комфортніше. Вони отримують знання для себе, працюють у своєму темпі і отримують від цього задоволення. Діти, що працювали за цієї технологією, вже інакше працювати не хочуть. Це формує зовсім інший світогляд.

 

 

Змінив урок – зміни і школу!

Якщо минулого року вчителі окремо давали українську мову та літературу, то цього року планують інтегрувати ці предмети і навчати комплексно. До них також долучилися вчителі інших предметів, зголосилися працювати за технологією змішаного навчання, тому в подальшому є ширше поле для експериментів. Можливо, інтегруватимуть різні предмети.

Але наразі колеги-вчителі лише починають ознайомлення з технологією і просуваються кожен своєю траєкторією: хтось бере лише одну тему, хтось – певний клас, хтось – вводить лише певні елементи змішаного навчання.

Зацікавлення колег відбувалося поступово. „Пропаганди не велося,” – каже Ольга Герасіна. Було кілька педрад, де вчителі ділилися і обговорювали цікаві уроки. Коли Ольга та Олеся їздили на програму “Про.Навички”  до Одеси, усіма набутими знаннями ділилися з колегами. Гімназію відвідала наставниця з програми – Тетяна Божок, яка використовує змішане навчання на уроках з мистецтва. Вона також ділилася своїм досвідом, розповідала про розроблені нею курси з вивчення мистецтва.

Для уроків у форматі змішаного навчання Ольга і Олеся облаштували простір. Коли зрозуміли, що для занять у групах потрібно більше місця, подумали про актову залу, а директор пішов на зустріч. Для створення зон праці та відпочинку до актової зали занесли усе найкраще та найяскравіше, що знайшли у школі, навіть килимочки. У школі були модульні парти, які використовували  досить рідко, переважно на конференціях. За кілька днів навели красу. У актовій залі була Wi-Fi зона, проектор, екран, маркерні дошки. Коли діти йшли туди на заняття, про це знала вся школа.

огОльга Герасіна: Школа знала ще й тому, що в нас насправді є лише 3 ноутбуки, якими вчителі користуються на уроках. А ми забирали усі ці ноутбуки, бо нам треба було забезпечити групи учнів обладнанням, і тому інші вчителі вже не мали можливості ними користуватися. Ми навіть забирали ноутбук у директора!

 

 

Коли вчителі почали впроваджувати технологію змішаного навчання, то переконалися, що кожен урок є відкритим. Кожен охочий вчитель міг завітати на їхні уроки і взяти щось для себе. Ольга і Олеся завжди прагнуть задіяти цікаві форми роботи, напружено готуються. Для них дуже важливо і цінно, що колеги цікавляться і самі проявляють ініціативу. Виявилося, що багато вчителів готові змінювати формат уроків, але хочуть побачити приклад.

огОльга Герасіна: Вони до нас приходили з проблемою, що доводиться докладати чимало зусиль для зацікавлення учнів, а віддачі ніякої, немає драйву. Першою про це нам сказала вчителька англійської мови з великим досвідом роботи та 30-річним стажем. Ми дуже тішимося, що навіть старші колеги готові до змін.

 

 

Крім відкритих уроків для своїх колег, провели й обласний семінар для новопризначених директорів та заступників. Влаштували майстер-класи як зі змішаного навчання, так і з інших цікавих методик.

Їздили до Львова у спеціалізовану школу “Надія”, де теж впроваджують змішане навчання за методом “ротація за станціями”. Цього року планують провести (не)конференцію EdCamp, результатом якої бачать залучення ще більшої кількості вчителів та шкіл до використання елементів змішаного навчання на уроках.

Проект “ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ

У новому навчальному році Ольга та Олеся планують продовжувати експерименти зі змішаним навчанням на власних уроках та передавати досвід команді охочих вчителів гімназії, та й вчителі розпочинають реалізувати технологію на своїх заняттях, тому потреба у спеціально обладнаному просторі збільшилась, і обладнаної “з того, що було” актової зали вже не вистачає, тож вчителі створили проект “ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ

очОлеся Чайківська: Коли на “Про.Навичках” в нас питали про мету створення проекту “ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ”, то ми завжди відповідали “Щоб діткам було цікаво на уроках”, а ось питання про те, що це дасть нам, змусило замислитись. Ми радились, але кожна для себе відповіла на це запитання. Моя відповідь звучала так: “Я хочу бути тренером зі змішаного навчання”. І потім виявилося, що Оля відповіла так само.

 

 

огОльга Герасіна: Чесно кажучи, з вчителями важче працювати, ніж з дітьми. Діти подивилися – спробували.  Деякі вчителі ще не дуже добре опанували комп’ютерну техніку. Їм треба більше часу. І в них завжди сумніви і запитання: “А чи піде це в мене, в моєму класі, чи це лягає на мій предмет?”

P70612-173015

 

 

очОлеся Чайківська: Ми розуміємо, що в межах одного класу нічого не зміниться, зміни треба впроваджувати хоча б на рівні закладу. Ми раді, що нас підтримує директор. Він допомагає нам на своєму рівні. У класи, які ми плануємо обладнати для занять, в один вже підвели WiFi, в інший вже незабаром підведуть.

 

 

Директор першим підтримав проект “ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ” на платформі. Починають підтримувати і колеги-вчителі. Після літньої відпустки вони чекали на першу зарплату, бо вважали, що 50 грн – це наче небагато і проект вартий більшого. І все-таки, так і не дочекавшись зарплати, роблять перші внески. Як говорять Ольга з Олесею, це їх надихає і вселяє віру у співпрацю.

Дехто підтримує анонімно. Але вчителі все одно намагаються з’ясувати, хто це, щоб подякувати особисто або через фейсбук. Для них це дуже важливо. Вже є думки зробити на завершення якісь символічні речі, щоб подарувати та віддячити.

очОлеся Чайківська: На мою думку, в нас є довіра від вчителів. Як заступник, я задаю певний вектор розвитку. Коли минулого року я обійняла цю посаду, то ще не до кінця розуміла, куди рухатися, як робити зміни. Після навчання на програмі “Про.Навички” ми почали використовувати з вчителями елементи коучінгу, доносити до них меседж, що “Це наша школа”, “Зміни ми робимо спільно”, “Все в наших руках”. І нам стало легше. Ми й самі зрозуміли, що це не я маю йти і вести за собою, а ми всі разом маємо йти. Це не відміняє лідерської позиції, але тут йдеться про довіру в команді. І потроху вчителі відкриваються – це величезний плюс.

огОльга Герасіна: Наш день починається і закінчується платформою GoFundEd. Кожне прізвище, кожне ім’я читаємо, і стає дуже приємно від підтримки і віри в нас. Дехто навіть по кілька разів вже підтримав. Я не з цього міста. І якщо бути щирою, то не дуже розраховувала  на підтримку мешканців рідного містечка. Думала, що долучатися до проекту будуть ті, хто зацікавлений, хто причетний до школи – батьки, випускники. Але дуже була приємно вражена, коли мій однокласник пожертвував значну суму і допоміг проекту. Є люди, які підтримали на невелику суму, але я знаю, що для них це так само суттєво, як і для нас, і це дуже надихає.

Логотип для проекту розробила випускниця Катерина Дем’янишина, дочка якої зараз теж навчається у другому класі гімназії. Катерина – художниця і професійно допомагає вчителям у багатьох шкільних проектах.

Родини вчителів не залишилися осторонь і підтримують та допомагають. Та найбільш активні батьки дітей, які навчаються у класах Ольги та Олесі. Вони навіть намагаються залучити підприємства, де працюють.

Вчителі розраховують і на підтримку тих, для кого усе це робиться.

Ольга Герасіна: Хочемо провести акції у школі та місті, щоб зацікавилися і діти. Хай це буде 5 чи 10 грн, хочемо побачити їхню мотивацію також.

Олеся Чайківська: Якщо би якась інша школа Южного реалізувала схожий проект, ми би охоче підтримали. Зараз ми вже розуміємо, як це важливо і необхідно.

Підтримайте “ПЕРЕZАВАNТАЖЕNNЯ”!

 

 

 

 

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Related post

  TOP