Menu

Інтерв’ю з Наталією Церр: Чудеса можуть робити люди, якщо вони знають науку!

Любов до науки – це коли найстаршому “вчителеві” у школі 81 рік, коли про фізику у школі читають книги та переглядають фільми, коли про космос мріють навіть продавці! Таким бачить світ мрійниця, закохана у зорі та довершеність фізичних законів, Наталія Церр, авторка астрономічного проекту “Кабінет Всесвіту”.

“Якби ви ще показали…”

Сьогодні на уроці розповідала дітям про змінний струм. Один хлопчик слухав-слухав, і каже “Я все поняв, що ви оце нам розповідали, але якби ви ще показали, то було б краще”. Не все можна показати, але дбаю про те, щоб у кабінеті було якнайбільше фізичних приладів.

Створення фізичної лабораторії у нашій школі розпочала ще у 60-х роках ХХ століття моя мама. Не хочу хвалитися, але зараз маю один з кращих кабінетів фізики у районі. Дякуючи програмі опорних шкіл “Пілот24”, ми отримали нові прилади з механіки, електродинаміки та молекулярної фізики. Це дає змогу проводити дослідження майже на всіх уроках.

 

DSC00003

Учні власноруч проводять досліди і отримують результати.

У кабінеті є комп’ютер з підключеним інтернетом, маємо великий екран для демонстрації. Стараюсь показати дітям те, що їм цікаво. Навіть старі прилади, які можна було б списати, ми зберігаємо. Найстаріший – 1936 року. Ми з ним посвячуємо у фізику семикласників. Кажемо, що цей реостат – найстарший вчитель нашого кабінету (усміхається – прим. ред.).

“Коли дітям цікаво, мені цікаво, а коли мені цікаво – їм цікаво”

На уроках намагаюся використати усі напрацювання, які є. Доношу дітям матеріал через проектну діяльність, через презентації. Використовую відеолабораторію, де можна зробити інтерактивні досліди. У цьому добре допомагають диски з програмою “Віртуальна лабораторія” від видавничої групи “Основа”.

Ми через візуалізацію проводимо ті досліди, які не можемо реалізувати на практиці в кабінеті.

Нею ми користуємося досить давно, приблизно з 2005 року. Здавалося б, вона вже могла застаріти, але оскільки на той час це була інновативна технологія, то й зараз вона не втратила актуальності. Це можна назвати доповненою реальністю, бо складається враження, наче ти сам це робиш, наче це відбувається насправді. Мені, наприклад, подобається там демонстрація досліду з дифузії, коли ти наче береш і капаєш водичку в розчин, а на екран виводиться зображення того, що мало б відбуватися під предметним скельцем. Дітям це теж дуже подобається.

Відшуковувати подібні сервіси допомагають facebook-друзі. Google, звісно, теж допомагає. Він працює за схожим принципом, як наш мозок: якщо мені щось цікаво, я над цим міркую, і це трапляється мені на очі, частіше з’являються ідеї.

Дехто з моїх випускників теж займається фізикою, і вони мені підказують нові методи, нові можливості. Тут треба сказати, що серед моїх випускників є і вчителі фізики, і програмісти, і ракетобудівельники. За термін, який працюю, а це понад 20 років, навіть 25 – не треба применшувати, Наталіє Миколаївно (сміється – прим. ред.), є і власні наробки, і діти, які із задоволенням діляться зі мною цікавою інформацією. Іноді ми зустрічаємося, іноді – в телефонному режимі, зараз активно використовуємо facebook.

Минулого року один із випускників мені сказав: “Я бачив, як у вас горять очі, коли ви нам розповідаєте про квантову фізику, і від цього мені й самому ставало цікаво, і я вже був готовий про це більше дізнаватись”. Мабуть, такий мій навчальний процес: коли дітям цікаво, мені цікаво їм розповідати, а коли мені цікаво – їм цікаво мене слухати.

“Чудеса можуть робити люди, якщо вони знають науку”

У дітей різні навчальні потреби та зацікавлення. Зараз у мене два класи з поглибленим вивченням фізики і два класи – з рівнем стандарт. Ось із цими, в кого стандарт, ми домовляємося, що їм потрібно знати фізику хоча б тому, що ми всі живемо у світі. А в світі, може, й є якісь чудеса, але всі ці чудеса можна описати за допомогою наукового підходу. І я стараюсь на уроках довести, що чудеса можуть робити люди, якщо вони знають науку.

 

 

 

DSC00006

Декого скеровую через фільми. Мій улюблений фільм “Інтерстеллар”, дивилася вже декілька разів. Коли дивлюся, бачу там фізику, а потім використовую це на уроці. В мене над дошкою висять фотографії і проекти. Є там і чорна діра. Жартую, що туди діваються наші знання після канікул чи вихідних.

Звісно, це лише жарти. Насправді учні іноді навіть нас дивують своїми досягненнями. Цього року у нас навчається 1 учень на фізико-астрономічному відділенні МАН, є також учні на біологічному та на історичному відділеннях. Діти беруть участь у олімпіадах на різних рівнях.

Іноді виграють, іноді – ні, але отриманий досвід безцінний.

Проводимо і власні наукові конференції для учнів. Наприклад, учитель хімії  часто пропонує такий метод роботи як наукові дослідження. Теми різноманітні: “Жуйка – за і проти”, “Пластик – досягнення цивілізації чи її екологічна катастрофа?” Підсумки досліджень презентували у формі наукової конференції.

Цікавий і досить продуктивний спосіб праці з учнями – технологія змішаного навчання. Її у нашій школі використовують на математиці, на уроках з української мови, зарубіжної літератури. Я теж застосовую її на фізиці. Можу сказати по учнях мого 11-Б класу, що у них за рахунок змішаного навчання збільшилась вмотивованість, вони навчилися працювати самостійно. Мені подобається, що діти навчилися доводити почату справу до кінця.  

DSC00001

“Зацікавлення іноді буває вірусом, яке передається від одного до іншого”

Ідеї завжди приходять до того, хто цим цікавиться. Мені подобається космос, а отже, мені хочеться про нього дізнатися більше.

Я розповідаю дітям про свої ідеї і переживаю свої емоції разом з ними, тому і їм цікаво, що цього разу вигадає їхня вчителька.

Зацікавлення іноді буває вірусом, який передається від одного до іншого через захоплення в очах і пристрасть у розповідях. Зараз ми вже всі поширюємо історії про наш Кабінет Всесвіту.

Кабінет Всесвіту – це така собі невелика астрономічна лабораторія, яка дасть можливість на уроках природознавства ознайомити учнів молодших класів з будовою Сонячної системи, на уроках географії трохи старших учнів – з нашою планетою, на уроках фізики, починаючи з 7 класу – показати, як працюють закони у Всесвіті, ну і на завершення проводити уроки астрономії у старшій школі, де учні ознайомляться з методами досліджень планет та зірок. За допомогою програми Stellarium можна дослідити і поверхню планет, і далекий космос.

Коли вперше познайомилася з програмою, у мене аж дух захопило, скільки там цікавих моментів: і заочні подорожі Всесвітом, і моделювання подорожі Сонячною системою, і багато іншого.

З програмою зручно працювати, а ще вона захищає очі від свічення монітору завдяки добре продуманому нічному режиму. Це теж важливо врахувати, коли працюєш з дітьми.

Зараз мій ранок розпочинається із перегляду платформи. Мені цікаво, як там ідуть справи, хто заглянув на мій заклик. У першу чергу дякую своїй сім’ї за підтримку, а потім моїм дорогим колегам і адміністрації, а ще учням, які колись училися і які навчаються сьогодні. Приємно, коли заходиш до крамниці, а продавець передає товар і запитує, чи можна йому буде подивитися у телескоп, бо хотів з дитинства.

Цей проект пробуджує навіть у дорослих дитячі мрії про космос, і це неймовірно тішить.

Людина, яка має бажання і мрії, вже щаслива. А уявіть те щастя, яке прийде, коли мрія втілиться в реальність?

Підтримати проект “Кабінет Всесвіту” можна за посиланням 

https://gof.org.ua/campaigns/kabinet-vsesvitu/

 

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Related post

  TOP