Menu

Інтерв’ю з Ларисою Степанець: Наш проект дає розуміння, що сортувати легко, а іноді навіть і весело!

Як виникла ідея проекту та звідки така назва – Зелена школа?

Ідея виникла після чергового прибирання на території школи, коли за деякий час сміття з’явилося знову. Під час обговорення цієї проблеми у громадській організації «Наше Поділля» ми звернули увагу на те, що прибирання – це тимчасовий захід, а треба діяти глобальніше, змінювати поведінку дітей, їхні побутові звички. Вирішили навчати сортуванню сміття просто у школі, щоб прищепити дітям ці навички. Звідси й назва:

«Зелена школа» – школа, що дає необхідні знання і навички про збереження довкілля та поведінку людини у природі.

Ви вже самотужки запровадили сортування у Стрижавській школі-ліцеї. Розкажіть, як це було? Як реагували діти? Чи вдалося залучити батьків?

На той час я працювала вчителем у ліцеї. Розповіла про ідею сортування у школі колегам і знайшла однодумців, які підтримували і допомагали її впровадити.

Спочатку це була просто мрія. Діти хотіли, щоб у школі з’явився тенісний стіл. Ми запропонували сортування сміття як засіб підзаробити на цей стіл. Мотивація спрацювала: за перший рік сортування вдалося придбати 2 тенісних столи.

Так дитяча мрія втілилася в реальність. Діти побачили, що такий екологічний підхід діє і окупається.

10984469_443642562450455_1262346641879304702_nЩо стосується батьків, то спочатку вони просто допомагали дітям сортувати сміття, а потім сортування стало звичкою. Проект триває, і школярі разом з батьками сортують своє побутове сміття, щоб потім одного дня принести його до школи і отримати невеличкий приз за свій особистий внесок у порятунок природи.

 Як можна розширити практику «Зеленої школи» на інші школи? Що найбільше заохочує дітей сортувати відходи?

Загалом мені щастить у тому, що кожна моя робота допомагає реалізовувати ідеї. Зараз, крім громадської діяльності, я ще працюю методистом у комунальній установі «Вінницький районний методичний центр». І на цій посаді маю можливість для проекту охопити декілька шкіл, співпрацювати з їхніми колективами, творити мережу однодумців, „заражати” ідеєю проекту «Зелена школа».

Можу сказати, що проект є досить показовий, і кожна школа за бажання може спробувати і переконатися у його ефективності. Проект дає розуміння, що сортувати легко, а іноді навіть і весело, особливо якщо навчання сортуванню сміття „приправити” екологічними іграми, конкурсами, змаганнями чи цікавими акціями.

Мабуть, найбільш вдалою стала екологічна акція «Міняю батарейку на цукерку», під час якої діти приносили до школи відпрацьовані батарейки, а натомість отримували від нас цукерки. Сама акція виглядає просто, весело і навіть смачно (сміється – ред.), однак під час обміну відпрацьованих елементів живлення діти отримали не лише солодощі, а й важливу інформацію про те, що одна пальчикова батарейка, викинута до загального смітника, здатна забруднити 20 квадратних метрів ґрунту і 400 літрів ґрунтових вод, а це вже привід замислитися і почати збирати батарейки окремо від інших побутових відходів та здавати їх у спеціально призначених для цього місцях (не лише за цукерки).

1150978_237857436362303_90208475_n
Головне – це врахувати початкову мотивацію та підвести до розуміння, для чого це насправді потрібно. На початку старанність у проекті заохочуємо через подарунки, адже кожен учасник отримує невеличкий приз за свій особистий внесок у розвиток проекту. Це є хорошим стимулом для того, щоб вдома почати сортувати своє побутове сміття.

Кожна дитина повинна переконатися, що проста зміна щоденної поведінки може врятувати природу від забруднення.

У проекті ви прописали, що відходи буде забирати підприємство-заготівельник вторинної сировини ТОВ «Подільська Січ». Але, мабуть, не в усіх регіонах України є такі підприємства. Що б ви порадили школам, які теж хотіли би сортувати, але не мають, кому здати відсортоване сміття?

У роботі дуже допомагає наявність партнерів. Ними можуть стати підприємства, які спеціалізуються на збиранні вторинної сировини, мають свій транспорт та контейнери для збору, як у нашому випадку. Але цілком можлива ситуація, коли навчальний заклад знаходиться далеко від міста чи районного центру, і таких підприємств поруч немає. В такому випадку я би порадила організувати вивіз сировини до місця її прийому за допомогою місцевих підприємців. Поговоріть із місцевими підприємцями, серед них обов’язково знайдуться ті, що мають вантажне авто, яке можна використовувати для перевезення вторинної сировини. Заохотьте їх тим, що вони допоможуть рідній школі, долучаться до захисту довкілля, можуть додатково підзаробити, а в перспективі відкрити новий вид діяльності – транспортування вторсировини.

 Як проходять ваші екологічні тренінги? Хто бере участь?

Навчання проходить у інтерактивній формі, досить часто використовуємо метод гри, під час занять разом з дітьми шукаємо альтернативу пластиковим пакетам, вчимося виготовляти екологічні пакети, закладати компост тощо. Тренінги проходять досить успішно. Ми питаємо дітей, чи їм сподобалося, і бачимо, що вони справді задоволені.

2 Розкажіть, як виглядає лінійка з екологічним маркуванням пластику і в чому вона допомагає?

Давно хотіли розробити екологічні роздатки для дітей. Лінійка з екологічним маркуванням – це і підказка, як сортувати пластик, і корисна річ для кожного школяра.

На жаль, ще мало хто знає, що існує 7 видів пластику і що не весь пластик підлягає повторній переробці. І навіть ті, хто знають про це, не завжди пам’ятають, як позначають кожен з видів пластику на виробах. А коли такий «дешифратор» маркування є на лінійці, то діти завжди мають його перед очима і за потреби можуть скористатися як визначником для сортування пластику.

Які є ідеї на майбутні екологічні акції та конкурси?

Є ідея влаштувати справжній «Екологічний пікнік», поєднати навчання і відпочинок, навчання на природі і для природи. Пікніки люблять усі, але не всі, на жаль, вміють поводитися на природі. Тому під час „екопікніка” будемо звертати увагу дітей та дорослих на те, як слід поводитися на природі, щоб не завдати їй шкоди. Плануємо провести екологічний квест для дорослих і дітей на вирішення простих екологічних завдань.

А звідки ідея дарувати доброчинцям проекту еко-сумку?

Ми у громадській організації «Наше Поділля» вже тривалий час пропагуємо відповідальне ставлення до навколишнього середовища. Зокрема, намагаємося привернути увагу до проблеми «нашестя» пластикових пакетів. Тому пропагуємо використання екологічних сумок – це і екологічніше, і естетичніше. Маємо власний дизайн такої торбинки з логотипом організації. За нагоди завжди даруємо нашим партнерам і друзям, а надто приємно подарувати її доброчинцям проекту «Зелена школа».

Які ще екологічні проекти провадили в рамках діяльності організації «Наше Поділля»?

У нас було кілька проектів, що мали екологічне спрямування. Серед них проект «Екологічний Вікенд». Заняття відбувалися під час літніх таборів відпочинку. Волонтери нашої організації проводили екологічні тренінги та квести, влаштовували перегляд екологічних фільмів, багато розмовляли з дітьми про зміни клімату та збереження довкілля. Навчання було організовано таким чином, щоб школярі могли і відпочити, і водночас чомусь навчитися.

19603_472904329524278_6671892589917053983_nІ наостанок, як вам співпрацювалося з нашою платформою? Поділіться досвідом подачі проекту.

Це мій перший досвід розміщення проектів на краудфандинговій платформі. Не скажу, що було легко (декілька разів переписувала текст), але було цікаво і спробувати варто! Дуже добре, що є така можливість втілити свої мрії. Безмежно вдячна усім, хто скеровував мої думки та ідеї у напрямку їхньої реалізації. Також хочу подякувати всім доброчинцям, що нас підтримали, і тим, хто ще зможе підтримати наш проект! Дякую Вам!


ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ


Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Related post

  TOP