Menu

Інтерв’ю з Альоною Щербою: Скаути можуть реалізуватися у будь-якій діяльності!

Альона Щерба, вчителька біології та географії Томашгородської школи № 3 розповіла про те, як у їхній школі з’явився проект “Go Scout” і що дає дітям скаутський рух.

Вишколи і дошколи

Про скаутів я дізналася з фейсбуку. Побачила оголошення, що Національна скаутська організація України проводить пластовий вишкіл у Вараші. Я одна з нашого селища взяла у ньому участь – це було у грудні 2016 року. Вже тоді я дуже зацікавилася і вирішила створити такий гурток у школі.

Найбільше мені подобається саме ідея спільних подорожей, та й взагалі хочеться робити щось разом з дітьми.

А потім у 2017 я взяла участь у ще одному вишколі, вже з колегою з Томашгородського ліцею у Пластовій оселі у Волошках. На вишколах я зустрічалася з керівниками пластових гуртків, знайомилася. Люди всюди були дуже приємні, балакучі, готові допомогти і пояснити. 

Ми з колегою пройшли тестування. Дуже багато питань було про пластові обов’язки, про пісні. Була частина питань, на які ми не змогли з першого разу відповісти, але з часом будемо знати все!

Дітям теж треба буде згодом здавати тести, має відбутися посвята, але наразі ми як початківці спільно розбираємося у цій тематиці. Та й для посвяти їм треба мати однострій пластуна.

Навчання у Пласті ніколи не припиняється.

Я також проходила дошкіл (щось на кшталт підвищення кваліфікації) – це вже біля Олександрії.  Дошколів може бути дуже багато. Нам пропонують, а ми за бажання можемо реєструватися і їхати.

Перші скаути

На початку я показала дітям документальний фільм про скаутів, презентацію, розповіла про організацію. Вони загорілися цією ідеєю.

Найбільше учні зацікавилися тим, щоб ходити у походи, робити практичні речі, грати в ігри.

Теорію слухати не дуже налаштовані. Та без теорії у цій справі теж не обійтися. У нас 15 дітей – це учні 5–6 класів. Дуже малих дітей не ризикнула брати, бо вони ще не такі самостійні.

Батьки підтримують нашу ідею.

Коли ми ходили в перший одноденний похід, я всіх батьків обдзвонювала, запитувала дозволу. Вони радо погодилися, щоб діти щось побачили цікаве, щоб разом провели час. Одразу написали заяви, а потім вже стали запитувати, скільки на все це спорядження знадобиться коштів, бо це ж село, і сім’ї здебільшого мало забезпечені.

Підтримайте скаутський рух у Томашгородській ЗОШ № 3!

Для походу ми вибрали день захисника України. Вирушили до лісництва у сусіднє село – це 3 км від нас. Взяли наплічники, але туди ми все-таки поїхали електричкою, щоб заощадити час на спільні активності. Побули з дітьми у лісі, пограли в ігри, розвели вогнище, запекли картоплю. Їм дуже сподобалося. А назад, щоб відчути дух туризму, запропонувала йти пішки. Відстань для першого разу невелика, щоб зацікавити та дозволити повірити у власні сили.

 

Дизайн без названия (4)

Тепер навіть 4-класники просяться до нас до гуртка. Я дозволяю приходити на заняття навіть без заяви – пограти в ігри, відчути єдність. Щодо того, щоб брати у походи, ще не впевнена.

Сходини

Сходини зазвичай проводжу я. Завжди запитую, що цікавого вони би хотіли від мене почути на сходинах, чого навчитися.

Чекаю від них активності і пропозицій.

На наступному занятті, наприклад, планую провести майстер-клас ліплення з солоного тіста. Вже приготувала для них презентацію, будемо розбиратися разом. Я їх попередила, і вони вже чекають.

 

А буває таке, що самі діти щось знаходять цікаве і проводять. Наприклад, роблять проекти і презентують наввипередки.

Наразі вихованців мало, і вони дружні. Коли приходять на заняття, то конфліктів майже не буває.

Лише коли треба поділити дітей для групової роботи, то іноді виникають суперечки стосовно того, з ким вони хочуть бути в команді. Ми переконуємо шляхом компромісу: “Спробуйте спочатку попрацювати у цій команді, а потім, якщо захочете, то поміняєтесь”. Сподіваюсь, що таким чином поступово звикнуть працювати у будь-яких групах, матимуть кращі навички командної роботи.

Я їздила на змагання з орієнтування на місцевості, отримала медаль за друге місце, тому розповідаю дітям ще засади орієнтування. Також ми з ними опановуємо екологічний підхід в процесі навчання – це відбувається саме собою, спеціально теорію їм не втовкмачую.

Добрі справи

У мене є хлопчик, з яким ми писали наукову роботу про екологічні проблеми нашої річки. І у нас виникла ідея поприбирати на березі цієї річки. Запропонували ідею дітям, і вони охоче відгукнулися.

Іноді прибираємо на уроках-екскурсіях, іноді – у позаурочний час, іноді – власне на заняттях гуртка.  

Крім того, навесні та восени проводиться акція “Чистий двір”. Ми ділимося на групи і прибираємо різні ділянки селища.

Дизайн без названия (2)

У нас проходить також операція “Милосердя”, коли діти допомагають літнім людям. Раніше в нас було декілька одиноких літніх людей, кому зовсім нікому допомогти, і ми закріпили до них групу дітей. Тепер декого зі стареньких не стало, але діти допомагають всім, кому потрібно. Дехто з учнів просить піти разом допомогти його бабусі чи дідусеві, і вони допомагають. У кожному класі є мінімум один представник учнів, хто відповідає за цю операцію. Вони фотографують процес і роблять невеличкі проекти, де висвітлюють свої добрі справи.

Ігри та екскурсії

Діти втомлюються, коли довго працюють, тоді ми проводимо з ними ігри. Є, наприклад, рухливі, як пошуки скарбів. Я беру цукерки, ховаю надворі і даю їм карту, де умовними позначками зазначені дерева, наприклад, ялинки на подвір’ї школи. Так вивчаємо у ігровій формі орієнтацію на місцевості. Цього я навчилася на вишколі, тому що в нас вони проходять за схожою формою, як сходини.

Є менш рухливі ігри, як малювання кота. Діти кидають кубик, і залежно від того, що випадає, малюють вуса чи хвіст, чи інші частини кота.

Діти також полюбляють інтелектуальні ігри – розгадують кросворди, ребуси, анаграми. У нас у школі є тематичні тижні. Наприклад, тиждень біології. Я розвішую такі завдання, і вони ходять по школі і розв’язують. Потім за розгадані завдання даруємо їм цукерки. Вони в нас трохи ласуни (сміється).

Ходимо на екскурсії. Наприклад, наш перший похід був у лісництво. У грудні відвідали Костопільський музей лісу.

На день Святого Миколая відвезли дітей до Пластової оселі, яка розташована у с. Волошки Рівненського району. Там відбувається цікаве дійство на це свято. Зараз плануємо також інші спільні виходи. Наприклад, на склозавод, який знаходиться у нашому районі.

Дизайн без названия

І найбільший похід в нас планується влітку до наметового містечка пластунів, де зберуться скаути з усього Рівненського округу. Це як літній табір, коли протягом двох тижнів діти вчаться самостійності, вчаться радити собі у природі. Звісно, без спорядження туди не пускають.

Умовою перебування у таборі є наявність однострою пластуна та спального спорядження.

Наостанок

У нашій школі багато гуртків функціонують – є спортивні, є художні, а на нашому гуртку вони можуть реалізуватися у будь-якій діяльності на їхній вибір, але основне – це спільно, базуючись на спільних цінностях.

В нас головне – це всебічний розвиток і демократична співпраця. Я до них прислухаюся, а вони – до мене.

На початку вони хотіли більше в ігри грати, то я запропонувала одне із занять повністю присвятити іграм. Гадаю, те, що ми маємо позакласні активності на гуртку, допомагає нам з дітьми краще розумітися, учням допомагає вільніше почуватися на уроці.

Пласт відповідає на запит, щоб діти включались у суспільно корисну діяльність, тобто наші діти будуть активні у тому, що їх зацікавить. Вони будуть інтелектуально і фізично розвинуті.

Підтримати пластунів можна за посиланням: https://gof.org.ua/campaigns/scout/

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Related post

  TOP