Menu

Інтерв’ю з Юлією Лемеш: На шляху до мрії. Як українські школярі можуть вступити до американських вишів і як їм у цьому допомогти

Ініціатива Ukraine Global Scholars допомагає здібній українській молоді вступити до кращих навчальних закладів світу і отримати фінансову допомогу, що покриває всі витрати на час здобуття диплому.

Юлія Лемеш, членкиня правління цієї благодійної організації, розповіла докладніше про можливості, які відкриваються перед молодими українцями та українками, про їхні здобутки та кому вони цим завдячують.

Юлія, як вона сама каже, нетиповий представник команди. Вона не належить до засновників, не отримувала середню освіту та диплом бакалавра в США,  і приєдналася до команди вже 2016 року, за рік після заснування.

Більшість засновників та менторів навчались у приватних школах та коледжах США і пройшли весь шлях, який проходять зараз фіналісти Ukraine Global Scholars. А Юлія спочатку навчалася в українському виші і мала можливість порівнювати.

Я закінчила магістратуру в університеті Шевченка на юридичному факультеті. Там я відчувала, що не до кінця розумію міжнародні процеси; не до кінця усвідомлюю, що таке критичне мислення; не зовсім розумію, як правильно викладати свої думки англійською. Я читала іноземні правові праці і відчувала, наскільки вони відрізняються від наших. І мені хотілося торкнутися іншої системи освіти.

Я остаточно усвідомила, що маю продовжити навчання на заході, лише у 24 роки, коли вже працювала за освітою. Тоді я вступила до Лондонського Університету Королеви Марії та почала шукати способи фінансування. Це був 2010 рік, коли була створена програма “Всесвітні студії”. За правилами програми, якщо ти самостійно вступив до закордонного вишу і пройшов конкурсний відбір на цю програму, то вона покриває 60% твоїх витрат, а це якраз та сума коштів, якої мені бракувало, бо я ще мала власні збереження. І ось так все склалося.

Цей досвід змінив моє життя. Справа не у отриманих знаннях, бо їх можна взяти з книг – вони не унікальні. Але підхід до мислення, подання та опрацювання інформації і найголовніше – нетворкінг – змінили моє життя.

Нетворкінг не лише зі студентами з усього світу, які навчаються у цьому виші (і так можна розширити свій світогляд, дізнатися щось про інші країни, поділитися власним досвідом), але також той нетворкінг, який я отримала на програмі “Всесвітніх студій”. Тому що ті, хто пройшов цей шлях разом зі мною, стали моїми друзями на все життя. І це те, що ми намагаємося передати нашим учасникам UGS: потім ці люди допомагають тобі з пошуком роботи, дають тобі конструктивний зворотний зв’язок на напрацювання, реалізують з тобою проекти – вони стають частиною тебе і так змінюють тебе і твоє життя. Тому коли мені надійшла пропозиція долучитися до команди UGS, я не роздумувала ні хвилини. Я знала: я хочу допомогти створити цей мікроклімат молодшим дівчатам та хлопцям, бо я пройшла цей шлях вже у 24 роки і я про це шкодую – якби тоді існували UGS і була доступна інформація, як вчитися безкоштовно у американській школі з проживанням і харчуванням, а потім ще у коледжі 4 роки так само, то я би обов’язково прийняла цей виклик і вступала. Бо ти нічого не втрачаєш – лише стаєш більш органічно розвинутою людиною.

Підтримати Ukraine Global Scholars

Отож, Юлія називає 2 основні причини, які мотивують команду UGS допомагати підліткам втілювати мрії. По-перше, їм усім у свій час теж допомагали ментори або різні організації. Засновники UGS Михайло Лемеш і Юлія Сичікова, а також більшість менторів та волонтерів програми вийшли з програми “USA USA”, деякі їздили за програмою FLEX, Юлія отримала грант на навчання від Всесвітніх студій:

На цьому шляху нам допомагало багато людей. І тому виникло бажання повернути це тим, хто цього зараз потребує, але зробити це більш системно і по-своєму.

По-друге, засновники програми, ментори та вся команда були між собою знайомі. І до кожного зверталися різні люди з проханнями про допомогу: у написанні CV, по рекомендації або просто просили поради. Зверталися і школярі, і магістри.

І тоді до нас прийшло рішення. Юлія Сичікова створила сайт і надіслала його Михайлові з коментарем “Are you in?” І це був початок. Визріло бажання допомагати системно тим, хто звертається до нашої команди. Коли ми запустили UGS, це стало чимось більшим, ніж просто відправляти випускників у престижні закордонні школи та виші. Адже місія програми – це виховати нове покоління молодих відповідальних лідерів, які будуватимуть нову Україну, представлятимуть її в міжнародних організаціях, вирішуватимуть глобальні проблеми. Тому ми робимо все можливе, щоб наші учасники повернулися та працювали в Україні, налагоджуємо зв’язки з топовими українськими компаніями,  запрошуємо фіналістів на зустрічі із українськими діячами, які є найпрогресивнішими політиками та менеджерами України і в свій час також навчались за кордоном.

У 2017 році наші фіналісти стажувались в таких українських компаніях, як Укргазвидобування, Atlantic Group, Полтафарм, Zeo Alliance та інші. В цьому році цей список буде набагато більший.

27072725_786828788192307_8779482331147911187_n

Зараз організація перебуває у стадії прийому заявок на програму наступного року. Дедлайн подачі – 31 березня. Будь-який український учень чи учениця 14-17 років, які вчаться у школах України, можуть подати заявку на сайті. Учасниками стають діти, батьки яких не можуть оплатити консультантів із закордонної освіти та, звичайно, саме навчання у американських закладах. У 2016 році вступали не всі 20 фіналістів програми, а лише 17. Троє зі своїх особистих причин вирішили не йти далі, а з тих, що спробували свої сили, вступили 13 учнів!

Ми не очікували, що всі покажуть себе так класно. Ми думали, що, можливо, хтось захоче кинути школу, зрозуміє, що не пристосований або не дає ради з навантаженням. Жодної такої людини серед учасників не знайшлося. Вони усі настільки вмотивовані, настільки зайняті в різних активностях, що в них немає часу сумувати чи сумніватися. Вони всі мають багаж знань, мету і бажання рухатися до неї. У кожного є якийсь проект і усвідомлення того, що йому треба взяти від школи. Наприклад, Влада Сіриченко працює над своїм стартапом смарт-ланчбоксів, які підгрівають їжу залежно від її виду і обраного температурного режиму. Влада у школі має таку кількість 3D-принтерів і інших інноваційних технологій, що не використовувати це все для свого проекту було б помилкою.

Ми також не очікували, що наші учасники вступлять до таких закладів, де ще ніколи не ступала нога українця. Наприклад, закладу Fryeburg Academy, де зараз вчиться Тоня Закорчемна, вже понад 200 років, а там ще жодного разу не вчилася людина з України. Якщо задуматись, то Тоня підкорила Еверест на своєму рівні. Ця дитина вершить історію у топовій американській школі, представляє Україну і несе її прапор. На Тоню там дивляться, як на Україну. Вони бачать першу українку за всю історію, тому кожна дія Тоні, те, як вона поводиться, її результати асоціюються з Україною. Ми завжди нагадуємо про це фіналістам. Тобто від їхньої поведінки залежить не лише доля наступного покоління учасників UGS, але й загалом імідж країни.

У цих школах зібраний грандіозний інтелектуальний потенціал – там викладають професори зі ступенем Phd, і вони теж складають свою думку про Україну, коли дивляться на наших фіналістів. На сьогодні вони повністю виправдовують нашу довіру.

Абсолютно всі 18 учасників, які зараз вчаться в американських школах та коледжах у США, Швейцарії та Абу-Дабі, є лідерами там – вони капітани команд, дехто з них заснував там клуби з нуля (та сама Тоня заснувала клуб робототехніки, Богдан Грицак працює над соціальним проектом MakeLabs, ініціативою, що розробляє та друкує на 3D–принтері тактильні освітні матеріали для дітей з вадами зору). Школи пишаються ними і тому цього року хочуть бачити більше фіналістів.

Зараз триває краудфандингова кампанія зі збору коштів на проведення семінару для дітей. Вже другий рік поспіль UGS запускають кампанію на GoFundEd, щоб покрити витрати на організацію семінару для фіналістів програми.

Краудфандинг дуже важливий не лише з точки зору збирання коштів на реалізацію, але й як поділ відповідальності з донорами. Тому що коли бачиш цю підтримку, то розумієш, що ця справа важлива і що люди, які з різних причин самі не можуть її робити, вірять у тебе, вкладають свої гроші і говорять підбадьорливі слова. Для нас це важливий показник. І коли постає питання подальшого розвитку UGS та переходу на новий рівень, ми завжди повертаємося до результатів краудфандингової кампанії, до слів підтримки або навпаки критики, яка виникає, і переглядаємо перелік людей, які підтримали. Ці люди отримують наші новини, ми намагаємося їх тримати в курсі подій і розповідаємо навіть більше, ніж це бачать просто люди на нашій сторінці у фейсбуку.

Тому краудфандинг – це розподіл відповідальності і навіть певною мірою розширення команди проекту.

Також краудфандинг – це прозорість. Усі члени команди UGS не отримують зарплату, не компенсують квитки на проїзд, перельоти чи ще щось. Тому усе, що надходить на рахунок UGS, витрачається на потреби UGS. В нас немає потреби щось приховувати, тому краудфандинг дуже нам підходить. Ми спілкувалися з кількома українськими платформами, але обрали саме GoFundEd, тому що швидко зійшлися у поглядах на проект. Та й загалом мені подобається діяльність “Про.Світ”, я стежила за історією заснування GoFundEd. Тому в нас як у команди не виникало питань, з ким ще співпрацювати.

Підтримати Ukraine Global Scholars

Найбільше UGS підтримують випускники західних вишів, які розуміють цінність такої освіти для розвитку України. І навіть якщо деякі з них не повернулись на батьківщину, вони все одно допомагають, вкладають гроші в українські благодійні проекти, є адвокатами України в інших країнах, представляють її в міжнародних організаціях. Також це люди, які повірили в ідею та переймаються майбутнім обдарованої молоді України. Вони зацікавлені у долі проекту. Самі вони можуть не мати західної освіти, але усвідомлюють ефективність сьогоднішніх молодих українських лідерів з такою освітою, і щиро вірять у те, що Україну можна змінити лише шляхом довгострокової ініціативи і шляхом інвестування у молодь.

Також проект підтримують люди, які є постійними донорами GoFundEd і стабільно допомагають освітнім проектам. Вони довіряють тому, що проект розміщений на платформі.

Завдяки підтримці цих доброчинців відбудеться не просто семінар – відбудеться майбутнє 20 талановитих українських дітей, тому UGS дуже пильно ставиться до організації цього дійства.

Перший табір у нас проходив у Сергіївці Одеської області, минулорічний – у Івано-Франківській області в Яремче, а цього року плануємо провести на Львівщині у Славському. Ми зацікавлені працювати з однією локацією, але у готелів міняються ціни, переглядаються умови. А оскільки ми благодійна організація, то дуже сильно звертаємо увагу на ціни, щоб не витрачати марно бюджет. Щороку ми переглядаємо різні локації, оцінюємо за різними параметрами, основним з яких є бюджет. Якщо би нам вдалося працювати з одним якимось місцем регулярно, ми були б лише раді, але наразі так не виходить.

Цього року ми хочемо вповні скористатися інформаційними технологіями і підключити по скайпу всю команду UGS. Раніше в таборі, крім волонтерів, перебували лише засновники та я як член правління. Але команда UGS – це аж ніяк не три людини. Це 17 молодих талановитих випускників західних вишів, які працюють по всьому світу і без яких проект би просто не міг існувати – це наші ментори. Ми хочемо, щоб учасники з ними познайомились і відчули масштаб і підготовку людей, які будуть їх вести.

Команди такого рівня в Україні, напевно, взагалі немає, бо в нас є 6 дипломів MIT на всіх, 6 дипломів Гарварду, 6 дипломів Університету Пенсильванії.

Також хочемо запросити по скайпу усіх 18 учасників, які вже вчаться, щоб вони зорієнтували трохи учасників по вступу. Особливо хочеться, щоб діти зрозуміли, що не обов’язково вступати лише в Гарвард чи Єль. Насправді кожній людині підходить своє. Декому більше відповідає Liberal Arts College або якась невелика школа, де всі одне одного знають, сильна спільнота, і є точково ті можливості, які потрібні саме цій конкретній дитині. Не треба орієнтуватися на гучні назви без усвідомлення того, що ж цей Гарвард таке.

Будуть сюрпризи, які ми ще не розкриваємо, бо в кожного з семінарів є своя родзинка. Ми віримо, що наші учасники – це продовження проекту і майбутнє UGS, колись вони керуватимуть цим процесом. Зараз ми контактуємо чи не щодня онлайн у нашій групі, ми не розриваємо і постійно підтримуємо зв’язок з ними. Нещодавно ми з Михайлом їздили по школах неподалік від Бостону і відвідали 4 наших учасників, які там навчаються. На цих вихідних приїздила Тоня Закорчемна. Вона гостювала на час канікул у родині з української діаспори у Бостоні, а потім разом з нами презентувала перед українською спільнотою в Бостоні свою історію успіху.

28279135_800459953495857_5846148435216312154_n

UGS не завершується вступом. Організація продовжує допомагати учасникам і в Америці. Тим дітям, яким школи не оплачують дорогу додому на канікули (а вони самі не можуть дозволити собі літати додому кілька разів на рік), допомагають знаходити  українській спільноті сім’ї, які беруть їх до себе на канікули, проводять з ними разом час. З бюджету UGS сплачують таким дітям витрати на дорогу до сімей, в яких вони гостюють, якщо школа їм цього не відшкодовує.

У кожної школи є своя специфіка. Це такі собі світи, де є свої предмети гордості (спортивні команди, музичні гурти, театральні вистави, інноваційні речі). Крім того, що дитина має бути дуже розумна, в неї повинні бути також свої зацікавлення і, як ми кажемо, свої “hooks” – наприклад, математичні навички або музичні успіхи, або спортивні досягнення. Також у кожного закладу є добір по цінностях, по психологічному портрету, тому наші теперішні учасники зможуть передати наступному поколінню речі, не написані на сайті. У приватних школах гарні сайти, вони усі виглядають привабливо і дають широкі можливості – з України тяжко визначитись з вибором. І це величезна перевага для нового набору, що вони можуть зателефонувати до будь-кого з учасників і розпитати про пріоритети закладу і про його специфіку. Такі поради дуже цінні, тому що це першоджерело. І тому новому набору фіналістів ми радимо звертатися не лише до нас, але й до теперішніх учасників. На щастя, вони це розуміють, спілкуються між собою, створюють закриті чати, куди не беруть вже навіть нас, а спілкуються виключно між собою. Нетворкінг працює, наступність поколінь працює.

Ми щороку збираємо дітей у таборі і кажемо, що та суха теорія, яку ми вам зараз викладемо, – це 50% успіху, а решта залежить від вас, від вашої мотивації та підтримки. Немає нічого кращого за командну роботу, бо кожен з вас є добрим у якійсь конкретній галузі, ви усі розумні приблизно на одному рівні, але всі потребуєте підтримки інших.

Тож Ukraine Global Schoolars – це підтримка. Підтримка випускниками західних вишів українських обдарованих школярів, підтримка учасниками одне одного і підтримка усіма небайдужими глобальної ініціативи. Долучайтесь!

Підтримати Ukraine Global Scholars

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

  TOP