Menu

Інтерв’ю з Владом Газдою: Що Арт-простір змінить у Хмельницькій школі № 13

Влад Газда вчиться у 11 класі Хмельницької школи № 13. Він любить грати на гітарі, співає у чоловічій вокальній групі, бере участь у підготовці до КВК та до конкурсу “Молодь за здоровий спосіб життя”. А ще, як і його однокласники, він зараз активно готується до ЗНО. На це в нього йде багато часу, але він не побоявся взяти на себе ще одну відповідальність – подати проект “Арт-простір” на нашу платформу. Ми поговорили з ним про його школу, про те, чому важливий їхній проект і хто допомагає Владові та його друзям у його реалізації.

Школа – центр громади.

Альтернативи немає

Наша школа єдина у мікрорайоні Лезнево, і це також єдиний культурний осередок, який є у нашому мікрорайоні. Крім нас, є лише церква і пара магазинів. Хоча населення нашого мікрорайону не таке вже й маленьке і постійно росте. Наше шкільне самоврядування навіть зветься, як мікрорайон, – “Лезневе”. Я минулого року був президентом, головою самоврядування, а цього року я подумав, що треба буде готуватися до ЗНО і якщо я не подам свою кандидатуру, то менше витрачатиму на це часу. Та все-таки не можу не долучатися до ініціатив і не розвивати свою школу.

На кожне свято ми постійно організовуємо цікаві заходи. Наприклад, на цей Новий рік кожний клас готував сценку, співав чи танцював під музику тих років, які йому випали. Наш 11 клас отримав музику 80-х. Було круто! У нас у школі взагалі всі заходи відзначаються душевністю. Оскільки школа невелика і усі 337 учнів одне одного знають, то ми дружні – звідси і атмосфера.

Заходів багато! Дуже епічно проходить Битва енергій. Це загальношкільний щорічний турнір між усіма класами. Проводиться у формі брейн-рингу на екологічну тематику. Цього року 11-класники програли 10-му класу. І тепер переможці будуть грати з вчителями. Сподіваюся, що вони змагатимуться вже у новому Арт-просторі.

Еко-школа

Ми не зациклюємося на концепції актового залу. Це має бути і тренінгова кімната. 

Минулого року в нас було близько 4 вагомих тернінгів і ще багато менших. З екологічною освітою до нас приїжджала київська організація “Світ освіт”, вони провели триденний тернінг, під час якого ми розробили цікаву ідею встановлення у кожному класі казкових героїв – папероїдів. Це власноруч зроблені кумедні монстрики, яким діти та дорослі “згодовують” паперове сміття. Ми навіть влаштовуємо конкурси краси папероїдів, а ще запустили всеукраїнський челендж. Кожна зі шкіл-учасниць челенджу створювала власних папероїдів та надсилала їх до 5 інших шкіл. Долучилося близько 80% шкіл Хмельницького, а потім акція поширилася Україною, передавали навіть університетам та департаменту освіти. Зараз у школі з’явилися ще й пластикожери – вони стоять на кожному поверсі.

Також у нас є місця для збирання батарейок та кришечок для протезування. До школи батарейки приносять навіть мешканці мікрорайону. В інших пунктах потрібно завчасно домовлятися, а у нас їм зручніше, бо в будь-який час можуть їх залишити у спеціальному контейнері.

Завдяки сортуванню та продажу пластику і макулатури нам вдалось отримати кошти на перший наш проект з обладнання простору.

У нас у коридорі є невеличке приміщення приблизно 2,5 х 6 м. Ми його облаштували і проводили там кінопокази, запрошували тренерів та організації з неформальної освіти. Та згодом ми зрозуміли, що місця не вистачає і почали рухатися далі до створення більшого Арт-простору.

Дизайн без названия (16)

Мистецький простір

У нас є велика кімната для креслення і уроків праці. Виходить, що простоює велике приміщення, яке можна використовувати для усієї школи, а зараз туди ходить тільки 11 клас (25 людей) і учні, які вчаться художньому мистецтву. Ці уроки можна перенести у трохи менше приміщення, а тут організувати наш Арт-простір.

З дизайном нам допомогли наші друзі Дмитро та Олена Райфшнайдер, учасники громадської ініціативи ProProstir. Вони часто долучаються до таких цікавих акцій. Наприклад, розробляли дизайн нашого молодіжного парку, привокзальної площі. До них порадив звернутися Хмельницький молодіжний клуб розвитку*.

*ХМКР допомогли не лише знайомствами. Вони надали 10000 грн на реалізацію проекту в рамках програми #Бізнес_інвестує_в_молодь. Хмельницька школа № 13 виграла це фінансування у конкурсі учнівських проектів, який ХМКР проводив у партнерстві з GoFundEd.

Я написав Олені і Дмитру, і вони відгукнулися – допомогли спланувати дії з ремонту і розробили 5 планів: один з них – це порожній простір, і ще 4 – це різні варіанти його використання (під тренінговий центр, під лекційний, під кінопокази та концерти). Це наша основна ідея – зробити простір мультифункціональним. У нас будуть швидкозбірні стільці, які можна буде винести до іншої кімнати, а до стін будуть прикріплені столи, які опускаються.

Дизайн без названия (14)Група підтримки

Уся моя сім’я вболіває за проект. Тато допомагає знайомствами для різних робіт, радить, до кого звернутися. А мама працює у школі, тому підтримує мою ідею серед вчителів та батьків.

Як жителі мікрорайону Лезнево ми стараємося давати приклад, як можна усією сім’єю долучатися до розвитку мікрорайону.

У нас бувають з мамою різні конфлікти інтересів, але потім з двох точок зору з’являється викристалізувана істина. Ми маємо посидіти і посперечатися, щоб народилась врешті крута ідея. Я завжди стараюся допомогти мамі, де можу, а мама надихає мене рухатись.

Я відвідую постійно тренінги про те, як робити власні проекти і створювати щось своє. І саме тому так склалося, що я один з основних координаторів проекту “Арт-простір”. Разом зі мною ще теперішня президентка учнівського самоврядування Дацюк Анна з подругою, Махмудов Андрій та Коваль Олексій. Задіяно ще багато учнів, але основа – це ми п’ятеро. Анна є більш красномовною, вона хотіла працювати з пресою, тому багато пише новин про проект, я лише іноді долучаюся. А хлопці хотіли отримати досвід роботи з бізнесом.

Бажання дітей і дорослих співпали. Керівник Хмельницького молодіжного клубу розвитку, Степан Кушнір, розповів, яку ідею вони закладали у конкурс учнівських проектів, у якому перемогли учні школи № 13:

“Хмельницький молодіжний клуб розвитку ставить собі за ціль залучати молоде покоління до суспільно активного життя. Ми хочемо, щоб люди якомога раніше навчились сприймати проблеми як можливість для кращих змін. Якщо молоді бракує креативного простору, вона має бути сама тим рушієм, який створить його. У конкурсі ми обрали ініціативу 13 школи тому, що побачили в них найбільше мотивації. Головною вимогою конкурсу було те, що ідею мають формулювати та втілювати учні, а старші партнери (батьки, вчителі, спонсори) лише допомагатимуть. Наша організація ділиться власним поглядом з 13 школою на те, як варто вести кампанію зі залучення ресурсів, але ми не вимагаємо, щоб учні робили так, як ми це бачимо. Дорослі звикли накладати стереотипне бачення на дітей і молодь, що вони не спроможні займатися складними завданнями, але якщо дати їм право на помилку і підтримати, то ми виховаємо самоорганізоване покоління, здатне не лише помічати проблеми, але й вирішувати їх.”

А Влад вже діє та трохи зазирає у майбутнє:

Арт-простір буде далеко не тільки для школярів, а для усіх лезнівчан. Він буде постійно відкритий, часто плануємо проводити кінопокази та інші заходи для мешканців мікрорайону та містян загалом. Я знаю, що часто буду відвідувати його, бо вкладаю туди багато своїх зусиль.

Я буду надалі підтримувати максимально свій заклад, бо я до нього дуже прив’язався.

Допомагатиму тренінги проводити. Якщо буду успішно себе реалізовувати, то, можливо, теж стану спонсором своєї рідної школи. Тут я відчув душевність та дружність учнів, прагнення рухатися вперед та допомагати одне одному.

Підтримайте “Арт-простір”

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


0 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

  TOP