Menu

Інтерв’ю з авторами проекту Soft Skills: Учні активні, коли дорослі дають їм для цього свободу

Коли учні вільні проявити ініціативу у школі і готові взяти на себе відповідальність за реалізацію проекту, коли вчителі надають їм таку можливість, директор підтримує, а місцева влада дослуховується, коли місцева громадська організація допомагає з оформленням ідеї та поширення інформації, тоді виникає запитання: “Що за цікава освітня екосистема склалася у Саврані і як їм усім це вдається?” Спробували з’ясувати це у авторів проекту  Soft Skills.

Ініціатива учнів

Розпитуємо спочатку учениць школи про виникнення ідеї. Аліна Ружицька, Еліна Гонтар, Світлана Осадчук і Валерія Ткаченко охоче діляться:

“Ми нашим шкільним самоврядуванням співпрацюємо з Молодіжним центром “Нове покоління” у Саврані – хтось його відвідує мало не щодня, хтось – раз на місяць, але відвідуємо. Там так усе влаштовано, що хочеться вчитися нового, хочеться дізнаватися цікаве і взагалі там добре бути.

20229759_1892153221045331_6437662997252765040_o

Так з’явилася ідея мати схожу атмосферу десь у своїй школі, бо зараз та піонерська кімната, де ми збираємося, зовсім не дає відчуття комфорту: тільки сів, і вже хочеться йти. Ті самі засідання самоврядування можуть бути інтерактивнішими – ми не лише поговоримо і в блокнотиках попишемо, а можемо робити презентації, показувати на екрані, чаювання влаштувати. Це також платформа, навколо якої буде крутитися навчання – це і батьківські зібрання, і уроки, і проектний менеджмент, зустрічі з відомими людьми.”

Партнер проекту, Сергій Низькохат з Молодіжного центру “Нове покоління” додає:

сергій низькохат“Ми подавали цю ідею на різні гранти і краудфандингові платформи. Але не вдавалося зібрати кошти. Потім до нашого центру приїхав Олександр Славський і розповів про можливості GoFundEd, яка є власне платформою для освітніх проектів. Ми після цього обговорювали різні ідеї, але повернулися до проекту простору. Інші ідеї були дрібніші – провести якийсь захід, посадити квіти біля школи, але учні все це й так можуть і роблять.”

 
Дівчата діляться емоціями:

“Нас бере гордість, що до цього у школі ніхто такого не робив. І навіть коли ми випустимося, у школі залишиться цей простір. Сподіваємося, що учні захочуть туди ходити, а не прогулювати уроки на стадіоні, тоді в них буде більше цікавості до навчання.

І взагалі, це дуже круто, що ми зможемо отримувати неформальну освіту – спілкуватися з людьми з інших країн, переглядати відео. Ми справді хочемо трохи свята для себе у школі.

Заступниця з навчально-виховної роботи Тетяна Бевзюк розповідає про те, як сприймають ініціативу дорослі:

тетяна бевзюк“Зі своїми ідеями діти приходять зазвичай до мене або до нашого нового педагога-організатора, яка нещодавно вийшла з декрету. Алла молода, ще не має 30 років, але вона дуже проактивна. Вона допомагає і з презентацією проекту дітям. Наприклад, нещодавно вони ходили на засідання селищної ради і розповідали про свою ідею. Там дивляться досить критично на утворення такого простору в школі, посилаються на те, що вже є центр “Нове покоління” у селищі. Але ми щиро переконані – такий простір має бути саме у школі. У центр “Нове покоління” діти на перерві не побіжать, уроки там не відбудуть, та й взагалі у центрі вони гості, а маючи такий простір у школі, будуть спільно там господарювати, сподіваємося, ще більше полюблять власну школу!”

 
 
 
На запитання, чому в ініціативу учнів вірять Сергій, Тетяна та Алла, вчителька посміхається і починає розповідати про усе те, що вже встигли зробити ініціативні учні у школі:

“Впродовж багатьох років у школі існує самоврядування “Альянс”. Я співпрацюю з ними вже шостий рік, відтоді вони стали активніші, відкритіші, бо бачать, що їхню ініціативу підтримують та винагороджують. А коли три роки тому змінився директор і новий директор поставився з розумінням і охоче співпрацює з самоврядуванням, справи пішли ще краще.

Наше учнівське самоврядування – це серйозна сила у школі, яка дуже багато на себе бере. Наші діти соціально і патріотично спрямовані. Їх сприймає всерйоз навіть селищна рада та держадміністрація. Іноді вони запрошують суто президента школи, щоб обговорити саме з ним деякі питання. Попередня наша президентка школи, зараз студентка державного університету імені Ярослава Мудрого, була дуже активна та впевнена, обізнана на праві – майбутній наш прокурор! Зараз Аня Рудницька на цій посаді.

20247992_1892154907711829_5789804690659822055_o

Часто на засідання самоврядування приходить директор школи, він реагує на пропозиції, які висловлюють, намагається допомогти.  Тричі у нашій школі проводили конференцію, на яку приходили депутати селищної ради і представники держадміністрації, щоб поспілкуватися з нашим шкільним самоврядуванням. Діти задають настільки серйозні питання, що наші слуги народу часто кажуть, що їх підмовили дорослі, але це не так. Діти домоглися, що врешті біля школи поклали “лежачих поліцейських”. Звичайно, вони не такі, як ми хотіли, тому діти запитували про причини, і депутати пояснювали їм про брак коштів.

Самоврядування домовлялося також про зріз небезпечних дерев біля школи. І водночас діти взяли на себе озеленення шкільного подвір’я. Минулого року висадили дуже багато троянд – до 200 кущів. А школа була прохідною, тому вони звернулися до директора, щоб зробити огорожу для будівлі і захистити квіти від виривання.

Спільно із профспілкою вчителів самоврядування допомагає воїнам АТО. Ми збирали і харчі, і гроші. Учні збирали гроші на допомогу важкохворим дітям.

Крім того, самоврядування, звісно, проводить різні розважальні заходи. Наприклад, організацію святкування Нового року вони повністю взяли на себе. Восени та навесні старші діти почергово проводять для маленьких розминку, танці.

Підтримати Soft Skills

 

Навчатися по-новому

Простір Soft Skills стане не лише новим комфортним середовищем для учнівського самоврядування. Ініціативні учні своїм проектом подбали про всю школу. Як розповідає пані Тетяна:

“На базі простору відбуватимуться різні заходи, наприклад: інтерактивні уроки вчителів-предметників, семінари, робота з електронними сервісами (Kahoot!, Duolingo та ін.). Наша школа – це районна середня школа, яка цього року отримала статус опорної. У нас на школу лише один ноутбук, який я як завуч використовую у виховній роботі і часом позичаю вчителям-предметникам. Але переважно їм доводиться приносити свої ноутбуки з дому. Є ще кабінет інформатики, але туди не так легко потрапити, бо він завантажений уроками. Тому всі вчителі, які знають про цю ініціативу учнів, сподіваються, що й уроки можна буде іноді проводити у просторі Soft Skills. Хочемо підняти інтерес до навчання, зацікавити своїми уроками, мотивувати. Та й діти не менше, ніж вчителі, мріють про уроки з використанням сучасної техніки.”

Учениці:

“Бо так уроки будуть не просто потрібними, але й цікавими. Ми максимально багато уроків будемо намагатися перенести до простору. Набридло вже сидіння за книжками і хочеться чогось нового, а школа не може цього надати. Я б хотіла замість того, щоб сидіти за книжками і зошитами і самостійно розв’язували якусь вправу, обговорити її разом з однокласниками. Бо зараз від нас чекають, що ми маємо сидіти тихо і розв’язувати.”

Сергій теж поділився своїм досвідом:

“Нещодавно ми долучилися до акції ЮНІСЕФ “Найбільший урок у світі”, де я також дослухався до думки дітей, що вони хочуть покращити у своїх школах, і багато дітей просять саме про інтерактивні уроки та впровадження неформальної освіти, тому що їм це цікавіше. Треба також брати до уваги, що, на жаль, у сільській місцевості не в усіх дітей ще вдома є інтернет, та й у школі також, а це потужний інструмент навчання.

DSC_0458

В межах акції я об’їздив 10 закладів нашого району, мав можливість спілкуватися з вчителями та учнями. Скрізь є активні. Прикладом може бути проект, який зараз також на платформі “Біомолекула” Полянецького НВК. Чим вирізняється Савранська школа? Більшою кількістю учнів і більшою можливістю для розвитку учнів, тому діти активніші.”

 

Важливі теми

“У Саврані є різні гуртки і тренінги, є спортивна і музична школи, танцювальні колективи у будинку культури, тому діти вже мають базові навички, але не мають, де цим досвідом ділитися одне з одним, де об’єднувати цей досвід та розвиватися спільно.

18119411_1850824401844880_439453397401521099_n

Крім того, чому такий проект пріоритетний саме для реалізації у Савранській школі – це тому, що вона отримала статус опорної і має ширше охоплення. Від цього простору виграє більше дітей, ніж би це було у якійсь пересічній сільській школі. Таким чином, сільські діти, яких возять до школи автобусами, матимуть можливість розвивати свої таланти безпосередньо у навчальному закладі, у спілкуванні з однолітками. Ми плануємо скайп-зв’язки з учнями інших шкіл і навіть країн. Щоб спілкуватися по скайпу, їм, звісно, знадобиться ноутбук, проектор і екран. Так само будемо користуватися обладнанням і для введення “батьківського часу”, адже там плануємо демонструвати тематичні презентації, відеоролики, обговорювати проблемні теми”.

Дівчата:

“Першою хочемо обговорити проблему булінгу, бо вона дійсно актуальна і потрібна до обговорення. Я бачу часто, коли виходжу на коридор, що дівчата сваряться, і не просто вдвох, а троє на одну, наприклад. І ніхто не захищає, не намагається допомогти.”

Вчителька розповідає:

“Про булінг ми говорили з психологом. Для нас, вчителів, це були нові слова, але знайомі явища. Прочитала вперше цей термін у новому законі про освіту, а діти вже почули його від мене.

У нас у школі з’являються темношкірі діти – колись для села це була рідкість. Я називаю наше селище міського типу селом, хоч навіть це й районний центр, але найменший у області, таке собі велике село. І ось ці темношкірі діти, а ще переселенці із зони АТО, діти з інвалідністю – усі вони відчували і досі відчувають часом на собі неприйняття незнайомого. І цю проблему буде допомагати вирішувати наш психолог, Жанна Клавдівна, в тому числі на окремо відведених для цього годинах у просторі – через лекції, особисті розмови, ігри. Зараз ці питання вирішуються здебільшого в індивідуальному порядку, а хочеться сформувати культуру спілкування і обізнаність про причини та наслідки таких явищ, щоб діти поводились більш емпатично.”

Сергій додає:

“Щодо булінгу, то я як людина, яка постійно спілкується з молоддю, бачу, що це справді проблема, яка є скрізь. Як на мене, виходом можуть бути тристоронні зустрічі, у яких беруть участь батьки, вчителі та діти. Вони мають проходити у просторі, де діти почуваються вільно. Можна їх також проводити без участі вчителів у форматі тімбілдінгу. Волонтерські проекти також зближують, вчать надавати підтримку одне одному. Комунікація у просторі, коли вони разом займаються цікавою і корисною діяльністю, буде зближувати дітей.”

Підтримати Soft Skills

 

Подарунки за добру справу

Під час написання проекту діти замислились, чим вони можуть віддячити доброчинцям. Тож їм належать усі ідеї подарунків: фото, відео та екскурсії. І екскурсоводами будуть самі діти, а пані Тетяна як вчителька історії готова підказати цікаві місця:

“Саврань знаходиться на річці Південний Буг, і вздовж неї можна показати розкопані кургани – це поховання, про які є що розповісти. Ця територія належала колись полякам, тому у селі Гетьманівці є польські маєтки і збудована польська церква, залишилося багато польських пам’ятників. У нас є також дуже старий став, дно якого викладено таким деревом, яке міцніше за залізо. Це зробили для того, щоб пани та панянки, які купалися у ставі, не ходили по болоті. Є також сучасні стели. Наприклад, стела АТО та в пам’ять війну у Афганістані.

З природних місць цікавий також заказник Савранський ліс, де є столітній дуб. У цьому лісі орудував у часи війни загін партизан. Є дві річки: Південний Буг, який впадає у Чорне море і дуже давня річка Савранка, про яку обіцяю розказати на екскурсії легенду та вірш.

Загалом селище розвивається, створюються умови і для відпочинку. Можливо, це дасть більше робочих місць, щоб молодь не виїжджала, а залишалася в нас і розвивала далі рідний край. Звісно, у цьому бачимо і завдання школи – стати таким центром розвитку.

Коли учень вже після школи усвідомлює, що школа дійсно хотіла йому дати знання і поставити на ноги, то щось погане забувається і випускники тягнуться до рідної школи. Зараз на Новий рік дуже багато приходить випускників до школи, відвідують часом наші концерти, КВК. Скоро у школи буде ювілей – це буде дуже великий захід, який ми потрохи готуємо. Хочемо запросити багато наших випускників, в тому числі славетних – письменників і генералів, представників різних-різних професій, які реалізувалися успішно в житті.”

 

Школа + громадські активісти = розвиток освіти

Проект Soft Skills – це цікавий випадок співпраці школи та молодіжного центру, тобто вчителів, учнів та громадських діячів. Уможливлює цю співпрацю розуміння ролі кожного і внеску кожного у розвиток ідеї. Тетяна розповіла, якою стала для неї ця співпраця:

“Сергій – син мого колеги. Я знаю, що Сергій – комунікабельна людина, безвідмовна людина. Він багато допомагав зі створенням проекту. Він крутиться з молоддю, він комп’ютерно грамотний, був у США, а зараз запросив сюди волонтера з Корпусу миру.

У нас у районі проблема з громадськими організаціями, їх не дуже багато. Однак є громадські активісти, окремі люди, які охоче співпрацюватимуть зі школою і ділитимуться своїм досвідом.

19477374_1880475092213144_5951428942548759254_o

Коли Сергій тільки-тільки організував у Саврані центр “Нове покоління”, в нас були непорозуміння, бо молодь до них побігла, а ми не хотіли втрачати наших активних учнів. Потім ми порозумілися, побачили, що в нас спільна мета, і після цього тісно співпрацюємо. Я з радістю ділюся з Сергієм своїм багаторічним досвідом, а Сергій допомагає мені з тим, що я не знаю і не вмію.”

Сергій теж пояснює свою позицію у цій справі:

“Я не лише адмініструю молодіжний центр “Нове покоління”. Я також головний спеціаліст відділу молоді та спорту управління молоді та спорту Савранської райдержадміністрації, тому робота з молоддю – це для мене пріоритет. Молодіжний центр розміщується у Саврані, тому основна наша аудиторія – це діти, які навчаються у Савранській школі.

Центр тісно співпрацює з Імпакт Хаб Одеса. Ми співпрацюємо із закордонними громадськими організаціями. Наприклад, з Корпусом Миру, чиї волонтери проводили міні-кемпи з англійської мови, різні тренінги. На базі Савранської школи також проводилася конференція для вчителів англійської мови з усього району, де показували приклади закордонних уроків та методик, а також спілкувалися по скайпу з американською вчителькою англійської мови. Хотіли би й далі організовувати схожі заходи та навчання для вчителів різних предметів.

23154898_1935819383345381_1638004614456925723_o

Ми розуміємо, що ми хочемо допомагати молоді отримувати якісну освіту і змістовне дозвілля, і в цьому бачимо необхідність співпраці зі школами і допомоги школам ставати сучаснішими, що ми і намагаємося робити.”

А ви готові допомагати молоді отримувати якісну освіту? Тоді підтримуйте проект:

Підтримати Soft Skills

Share this Post!

About the Author : GoFundEd


1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

  TOP