Menu

«Компола» — компостування відходів шкільної їдальні

Профінансований
106%
До завершення
0 
днів залишилось
 • Зібрано:

  32,800
 • Бюджет:

  31,000
 • Доброчинців:

  80

Ми навчаємося у 6-В класі спеціалізованої школи № 17 міста Києва з поглибленим вивченням математики.

Щодня ми харчуємося у шкільній їдальні і  бачимо, яка кількість органічних відходів потрапляє на сміттєзвалища. Ми  вирішили, що краще буде перетворити ці відходи на компост і розробили проект, який назвали «Компола», Як ви здогадуєтесь, назва походить від слів «КОМПост» та «шкОЛА».

Впродовж року всі органічні відходи з їдальні потраплятимуть у компостер, а навесні ми матимемо цілу купу чудового компосту.

Якщо ви вже знайомі з нашим проектом, прочитайте нашу оновлену мету (в кінці сторінки) — вона вам сподобається. Якщо ж ще ні — читайте весь опис. 😉

 

 

kompost-01 Чому ми вирішили зайнятися переробкою саме таких відходів?

— Існують пункти, в які можна здати папір, пластикові пляшки, кришечки від них та, з недавнього часу, навіть поліетиленові пакети. А от пунктів, куди можна здати органічні   відходи, у нас, на жаль, поки немає.

Хоча для їх переробки навіть не потрібно будувати заводи — лише встановити компостери.

— Компостування надзвичайно корисний вид переробки відходів, бо в результаті ми отримуємо цінне добриво.


tree-01
Куди ми подінемо компост?

— У Києві, як і в більшості міст України, повітря досить забруднене. Влітку ми часто потерпаємо від смогу.

Поки дорослі працюють над транспортними моделями міста та модернізацією фабрик і заводів, ми допоможемо зеленим рятівникам справно виконувати свою роботу.

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, мінімальна норма зелених насаджень в містах становить 9 м2 на одного мешканця, а оптимальна — 50 м2. Зараз на одного киянина припадає лише 16м2 зелених насаджень.

tree
Чому ці цифри такі важливі?
Поверхня листка здатна захоплювати частинки, які знаходяться в повітрі і видаляти їх з нього. Дерева можуть видаляти як газоподібні забруднюючі речовини (діоксид сірки, діоксид азоту та оксид вуглецю), так і тверді частинки пилу. Очищення відбувається за допомогою устячок. Устячки це невеликі пори, що знаходяться на листку, через які відбувається випаровування води і газообмін з навколишнім середовищем. Таким чином, пилові частинки, не досягнувши землі, осідають на листі дерев, і під їх пологом повітря набагато чистіше, ніж над кронами.

Саме тому дуже важливо, щоб кожне дерево було здоровим і мало пишну крону. Ґрунт, в якому вони ростуть, не завжди може забезпечити їх необхідними поживними речовинами. І тут на допомогу прийде наш компост.

school-01Як ми плануємо розвивати свій проект?

— Звичайно, компостування відходів в одній школі не може змінити ситуацію в усій країні чи навіть одному місті. Тому цього року ми плануємо набути власного досвіду компостування, а в наступному долучити до проекту й інші школи не тільки в Києві, а й у всій Україні. Бо компостувати легко і корисно! А ще, впевнені, дуже цікаво, ну кому не сподобається, поселити в компостер цілу купу хробаків і поспостерігати як вони працюють.

composter
rest-01
Чи може він стати чимось більшим, ніж проста шкілька ініціатива?

— Так! Ми сподіваємося, що компостери стануть осередками компостування не тільки для шкіл, а й для кафе та ресторанів, розташованих поряд зі школами, певно, і мешканці сусідніх будинків захочуть приєднатися до проекту. Тоді об’єми компостування стануть справді великими і це дозволить хоча б частково відмовитися від використання хімічних добрив.

Наприклад, біля нашої школи знаходиться кафе, коли ми розповіли їм про наш проект, вони з радістю погодилися прийняти в ньому участь.

medal-01Що нам потрібно для реалізації проекту?

 •     Звичайно компостер. Оскільки навчальний рік, більшою мірою, припадає на холодну пору року, ми обрали термокомпостер,. процес компостування в якому не припинятиметься навіть коли на вулиці буде нижче нуля. Компостер плануємо поставити великий: на 900 літрів, бо, по-перше, ми школа і їмо багато, а, по-друге, хочемо поділитися місцем у ньому з громадою. Вартість компостера становить приблизно 2772,00 грн.
 •     Родина хробаків «Старателів». Ці хробаки допоможуть відходам швидше перетворитися на компост, А точніше, на вермікомпост, зробивши його максимально корисним. На відміну від звичайних дощових хробаків, їм подобається різноманітна їжа, і вони дуже швидко працюють, а ще не замерзнуть у компостері взимку (360,00 грн).
 •     Бак для відходів. Зараз наші кухарі скидають шкірки від овочів і фруктів та упаковку від продуктів в один бак. Ми встановимо в їдальні додатковий бак для відходів, щоб розпочати процес сортування (330,00 грн).
 •     Металева огорожа. Чесно кажучи, спочатку цього пункту не було в нашому переліку необхідних речей. Але… Деякі школи мають огороджену внутрішню територію, на якій можна безпечно встановити компостер та не перейматися його збереженням. Наша школа досить стара, побудована за іншим проектом та щільно оточена будинками, тому такої території не має. Та й взагалі територія майже вся заасфальтована. Ми знайшли незаасфальтований клапоть землі, але його треба огородити. Тому тепер цей пункт також у нашому переліку необхідних речей. (6123,00 грн).
 •     Адміністративні витрати GoFundEd та комісія платіжної системи, які становлять 1415,00 грн.

people-01Чи варто вам сприймати нас серйозно?

Звичайно, бо нас підтримує директорка нашої школи — Галина Аркадіївна Ковальова, а впроваджувати план допомагає вчителька географії — Світлана Іванівна Писанка та мама одного з нас — Олена Шульга.

 

Оновлена мета команди «Компола»

— Ми не очікували, що так швидко зберемо гроші, необхідні для реалізації першої частини нашого плану. Дякуємо вам!
А ще більше не очікували, що окрім грошей отримаємо таку кількість повідомлень: такі ж діти як ми, хочуть встановити компостери в своїх школах, а дорослі пропонують нам допомогу, та готові поширювати ініціативу по всій країні.
Тому ми вирішили не марнувати час і вже зараз зібрати гроші на компостери для ще п’яти київських шкіл. Таким чином, нам буде легше зробити цю ініціативу справді масштабною.

Додаткові  кошти для реалізації другої частини проекту, у розмірі 19800 гривень, будуть збиратися на:

 • Термокомпостери об’ємом 900 літрів —  13860 грн (п’ять штук по 2772 гривні)
 • Родини хробаків «Старателів» — 1800 грн (п’ять родин, кожна з яких коштує 360 гривень)
 • Баки для відходів — 1650 грн (баків нам необхідно також п’ять, коштують вони по 330 гривень за одиницю)
 • Адміністративні витрати GoFundEd та комісія платіжної системи — 2690 грн

Таким чином, оновлена загальна сума проекту складає 31 000 гривень.

 

В яких саме школах ми встановимо компостери?

Наразі ми розмістили на своїй сторінці в фейсбук гугл-форму, яку може заповнити будь-яка київська школа і таким чином подати заявку на встановлення компостера на її території.

Критерії за якими ми обиратимемо школи:

— Місцезнаходження школи. Ми хочемо аби перші компостери з’явилися в найбільш забруднених районах Києва, тому будемо користуватися даними Центральної геофізичної обсерваторії.

— Наявність біля школи дерев, які знаходяться біля доріг з інтенсивним рухом, і які потребують підживлення;

— Бажання встановити компостер як у учнів, так і у адміністрації школи;

— Наявність необхідної території для встановлення компостера, або огородженої, або такої, яку школа зможе огородити.

— Наявність поряд закладів харчування, іншої школи, або дитячного садочка, які погодяться прийняти участь в процесі компостування, для того щоб об’єм компостера використовувався максимально ефективно.


Підтримайте нашу ідею! 🙂


Сторінка проекту “Компола” в Фейсбуці. Слідкуйте за нашими новинами! 

Розкажить про проект в соціальних мережах:

0 Comment
  TOP